Dobrowolne zajęcia z przedmiotu: Systemy Informacji Przestrzennej (GIS)

Drodzy Studenci Instytutu Ekologii i Bioetyki,

Wychodząc naprzeciw wielu sugestiom i radom w kwietniu uruchamiamy dobrowolne zajęcia z przedmiotu: "Systemy Informacji Przestrzennej (GIS) w praktyce".

Zajęcia, mające charakter ćwiczeniowy, adresowane są do studentów studiów magisterskich. Prowadzone będą przez mgr inż. Jarosława
Sadowskiego oraz mgr inż. Łukasza Brylaka - praktyków zajmujących się systemami GIS.

mgr inż. Jarosław Sadowski – absolwent Ochrony Środowiska SGGW.
Ukończył specjalizację „Systemy Zarządzania Środowiska”, gdzie szczególny nacisk położono na systemy informacji przestrzennej (GIS). Od
2008 roku jest pracownikiem Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, gdzie do roku 2014 zajmował się administracją przestrzenno-opisowej bazy danych o obszarach Natura 2000. Od 2014 pełni funkcję Naczelnika Wydziału ds. Informacji Przestrzennej, w którym skupione są prace merytoryczne dotyczące polityki i kształtu przyrodniczej informacji przestrzennej w Polsce (GDOŚ + 16 rdoś). Jest autorem wytycznych, procedur i standardów dot. informacji przestrzennej w ww. jednostkach (m.in.: Adaptacja SDGIS na potrzeby PZO, Wytyczne GDOŚ w zakresie sporządzania zarządzeń dot. rezerwatów przyrody przez rdoś, Rozporządzenie MŚ w sprawie GIS w OOŚ). Zwolennik oprogramowania typu open source od lat wykorzystujący w pracy zawodowej aplikację QGIS.

mgr inż. Łukasz Brylak – absolwent Wydziału Leśnego SGGW. Przed podjęciem studiów zdobył dyplom technika informatyka o specjalności bazy danych, co ukierunkowało dalszy kierunek rozwoju naukowego – połączenia nauk przyrodniczych z zastosowaniem technologii komputerowych. Zdobytą w trakcie studiów wiedzę z zakresu GIS rozszerzył na profilowanych w tym kierunku studiach podyplomowych na Wydziale Geodezji i Kartografii w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Pracował jako taksator przy sporządzaniu uproszczonych planów urządzania lasu. Przez siedem lat, jako pracownik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, zajmował się tematyką GIS w projektach tworzenia Planów Zadań Ochronnych dla obszarów Natura 2000 oraz planów ochrony dla rezerwatów przyrody w województwie mazowieckim. Obecnie pracownik komórki GIS w Orange Labs gdzie zajmuje się analizą przestrzenną i zarządzaniem informacjami
przestrzennymi na potrzeby Orange Polska. Jako ekspert i specjalista w dziedzinie GIS brał udział w wielu projektach środowiskowych oraz
przyrodniczych. Zwolennik oprogramowania typu open source od lat wykorzystujący w pracy zawodowej aplikację QGIS.

Terminy zajęć: 6.04, 13.04, 20.04, 27.04, 11.05
Godziny zajęć: 16:30 - 18.00
Limit miejsce: 20

Osoby chętne na wpisanie się na zajęcia proszone są o przesłanie informacji mailowej na adres: g.embros@uksw.edu.pl.

Zgłoszenia należy przesyłać od 21.03.
Osoby będące członkami Koła Naukowego Przyrodników IEiB mogą ubiegać się o wpisanie na listę w pierwszej kolejności.

z poważaniem
dr hab. Jacek Tomczyk